Facebook page


Winners have been announced in the Grand Finale held at G Hotel Penang on 28 August 2014. Congratulations to the winning teams!

The Innovate Malaysia Excellence Award 2014 goes to team MY143 from UiTM with project "Mobility Buoy for Water Quality Assessment in Real Time Data using Intel Board" from Intel track. The team members are Mohd Zamzuri bin Zakaria, Mohd Akmal Helmi bin Ab. Halim, and Muhammad Hafiz bin Mastro, supervised by Prof Ir Dr Shah Rizam bt Mohd Shah Baki. The same team also won the DreamCatcher Best Demo Video Award.

Chai Li Yin from UPM won the IEM Best Paper Award under supervision of Ir. Dr. Raja Mohd Kamil b. Raja Ahmad with paper entitled "Pressure Control System for Pressure Ulcer Evaluation".

Lim Sheng Yu and Farhana bt Mukhtar from UPM won the Sime Darby Design Challenge Award under supervision of Prof Dr Ishak b. Aris with project entitled "Unmanned Aerial Vehicle for Oil Palm Pollination and Inspection Application".



Altera Track

Prize
Details
First
University: Multimedia University (Cyberjaya)
Project title: Smart Inventory Management System
Team members:
Nima Shokouhfar, Mehrdad Shayegi
Advisor: Lo Yew Chiong
Second
University: Multimedia University (Cyberjaya)
Project title: Contactless Medical Image Browsing using FPGA-based Hand Gesture Recognition System
Team members:
Emad Fouladi, Ng Yie Ning
Advisor: Ooi Chee Pun
Third
University: Swinburne University of Technology
Project title: FPGA Implementation of RGB Pixel Based Least Significant Bit Secured Steganography
Team members:
Ling Ting Yang, Kong Kah Hung
Advisor: Dr Chua Hong Siang
Consolation
University: UTM
Project title: SoC-Based Biomedical Embedded System Design of Arrhythmia Detector
Team members:
Ow Tze Weng, Chia Wan Yong, Kam Kui Lin
Advisor: Dr Hau Yuan Wen
Consolation
University: UniMAP
Project title: Smart Aquaponic Monitoring System Using Web Application and GSM Technology
Team members:
Goh Hock Cuan, Lim Yen Nee, Chua Khye Shin
Advisor: Mohd Natashah bin Norizan / Ili Salwani binti Mohamad

Intel Track

Prize
Details
First
University: UiTM
Project title: Mobility Buoy for Water Quality Assessment in Real Time Data using Intel Board
Team members:
Mohd Zamzuri bin Zakaria , Mohd Akmal Helmi bin Ab. Halim, Muhammad Hafiz bin Mastro
Advisor: Prof Ir Dr Shah Rizam bt Mohd Shah Baki
Second
University: UTM
Project title: Paperless Receipt Solution (PRS)
Team members:
Teh Kok Long
Advisor: Dr Yeong Che Fai
Third
University: USM
Project title: Hybrid Heartbeat Detection Kit as Biometrics and Heart Monitoring (ID-Care)
Team members:
Hooi Man Yeap, Chee Kai Jye
Advisor: Dr Dzati Athiar bt Ramli
Consolation
University: UKM
Project title: Respiratory Motion Tracking using the Kinect Camera on an Embedded System
Team members:
Lim Shi Han
Advisor: Ashrani Aizzuddin Abd. Rahni
Consolation
University: USM
Project title: Improving Kuka robot positioning precise using machine vision
Team members:
Ang Kok Wei
Advisor: Assoc Prof Dr Zahurin Samad

Keysight Track

Prize
Details
First
University: UiTM
Project title: Smart Water Grade Monitoring System
Team members:
Muhammad Ammar Afif bin Ahmad, Nazatul Shafinaz binti Kamal Ariff, Izzat Syahmi bin Pauzi
Advisor: Dr Wan Fazlida Hanim Abdullah
Second
University: UTeM
Project title: FREE Energy Harvesting System
Team members:
Ena bt Amilhajan , Mohd Shaikhul Khalid bin Abdullah, Megat Muhammad Nazreen bin Megat Arif Fadillah
Advisor: Dr Zahriladha bin Zakaria
Third
University: UMP
Project title: Green Technology – Intelligent Grass Roof House
Team members:
Nur Hanim binti Mat Isa
Advisor: Dr Ayib Rosdi bin Zainun
Consolation
University: UMP
Project title: A Path to Internet of Things (IoT): Home Energy Management System
Team members:
Tee Tze How, Loh Vuan Yee
Advisor: Dr Yusnita Rahayu
Consolation
University: UMP
Project title: An Intelligent Solar Tracking System
Team members:
Maimunah binti Mohd Yusof, Vijandran A/L Maniam
Advisor: Dr Ayib Rosdi bin Zainun

MathWorks Track

Prize
Details
First
University: UTM
Project title: Remotely Operated Underwater Robot for Water Tank Cleaning (ROV Pleco)
Team members:
Wong Liang Xuan, Tham Weng Kit, Ong Tian-Qiong
Advisor: Dr Ir Ahamd 'Athif Mohd Faudzi
Second
University: UTHM
Project title: Quantification of Neonatal Jaundice Level Using Simulink Model-Based Design
Team members:
Zulfadhli bin Osman
Advisor: Dr Afandi bin Ahmad
Third
University: Swinburne University of Technology
Project title: Smart Anti-theft Parking with Online Reservation System (SmartPark)
Team members:
Ching Loung Huey, Poh Wencuan
Advisor: Dr Almon Chai Wei-Yen
Consolation
University: USM
Project title: Low Frequency Based Ultrasonic Transducer Performance for Aerospace Composite Laminates Application
Team members:
Goh Chia Yee, Muhammad Faisal Bin Mahmod, Ahmad Raiminor Bin Ramzi
Advisor: Dr Elmi Bin Abu Bakar
Consolation
University: UKM
Project title: Enhanced Optoelectronic Biosignal Measurement System Using Automatic Contact Pressure Adjustment
Team members:
Choi Meng Liang, Lee Mun Jun
Advisor: Assoc Prof Dr Edmond Zahedi

Microsoft Track

Prize
Details
First
University: UTM
Project title: 360° Sensing Car System
Team members:
Lim Thol Yong, Ng Ee Leen
Advisor: Dr Yeong Che Fai
Second
University: UTM
Project title: Mini Heartcatcher
Team members:
Hiew Furong, Lim Ai Jia
Advisor: Dr Eileen Su Lee Ming
Third
University: UTM
Project title: Mobile Text Reader for the Visually Impaired
Team members:
Teng Ren Sin, Ong Jianfu, Sim Yang Shane
Advisor: Dr Eileen Su Lee Ming
Consolation
University: Swinburne University of Technology
Project title: Care for Humans and Assistance Project (CHAP)
Team members:
Daniel Vong Wei Liang, Gregorius Indra Putra
Advisor: Dr Almon Chai Wei-Yen
Consolation
University: USM
Project title: Smart RFID-Enabled Attendance Management System
Team members:
Zhi Meng
Advisor: Dr Manmeet Mahinderjit Singh

National Instruments Track

Prize
Details
First
University: UTAR (Setapak)
Project title: Energy Link - An Interactive Energy Management Platform
Team members:
Hau Lee Cheun, Nicoline Saw Ying Jie, Chok Eu-Tjin
Advisor: Chua Kein Huat
Second
University: UPM
Project title: Unmanned Aerial Vehicle for Oil Palm Pollination and Inspection Application
Team members:
Lim Sheng Yu, Farhana Bt Mukhtar
Advisor: Prof Dr Ishak b. Aris
Third
University: UTM
Project title: Mini Load Automated Storage and Retrieval System (Mini Load ASRS)
Team members:
Liew Kiong Bui, Lee Wen Chien
Advisor: Dr Yeong Che Fai
Consolation
University: UTM
Project title: Goliath Arm - Arm Power Assisting Exoskeleton
Team members:
Chin Wee Sam, Chong Kah Meng
Advisor: Dr Kumeresan A. Danapalasingam
Consolation
University: UPM
Project title: Development of System for Pressure Ulcer Evaluation
Team members:
Chai Li Yin
Advisor: Ir. Dr. Raja Mohd Kamil b. Raja Ahmad

Silterra/CEDEC Track

Prize
Details
First
University: UiTM
Project title: Integrated Readout Interface Circuit for Parallel Extended Gate MOSFET Sensors
Team members:
Abdul Mu'izz bin Abd Kahar, Faiz bin Kamaruzaman, Muhammad Zaki bin Seman
Advisor: Dr Wan Fazlida Hanim / Dr Sukreen Hana Herman
Second
University: UiTM
Project title: Full Adder Circuit using Memristor in NAND and NOR Layout for Hybrid CMOS Integrated Circuit
Team members:
Muhammad bin Dzulkifli, Nurfadzilah Fathin binti Sharin, Nur Samihah binti Khairir
Advisor: Ili Shairah binti Abdul Halim / Siti Lailatul binti Mohd Hassan
Third
University: UKM
Project title: Design of a CMOS Transmit/Receive switch for 2.4 GHz RF Applications
Team members:
Yeoh Zijie
Advisor: Prof Dr Md. Mamun bin Ibne Reaz
Consolation
University: UPM
Project title: Optimization of an Operational Amplifier Using Hybrid Design Techniques
Team members:
Chin Yong Huan
Advisor: Assoc Prof Dr Roslina bt. Mohd. Sidek
Consolation
University: UPM
Project title: High-Speed and Low-Power CMOS Comparator
Team members:
Kuek Yun Kiang
Advisor: Assoc Prof Dr Roslina bt. Mohd. Sidek

 Enquiry: innovate@dreamcatcher.asia Home | Competition | Platform | Design Resources | Online Register | FAQs | Login