Facebook page


Winners have been announced in the Grand Finale held at Hotel Equatorial Penang on 9 August 2016. Congratulations to the winning teams!

The Innovate Malaysia Excellence Award 2016 goes to Microsoft track winner from UTM with project entitled "INNOVABOARD (Compact Body Balance Training Device)". The team members are Muhammad Najib Bin Adullah, Muhammad Nooralif Bin Darsim, and Muhammad Farhan Bin Mustar, supervised by Dr Yeong Che Fai.

Lim Yen Ruen, Lee En Sheng, and Oh Hai Seng from USM won the IEM Best Paper Award under supervision of Assoc Prof Dr Nor Ashidi Mat-Isa with paper entitled "Dendritic Cell Classification Imaging System".


Ahmad Safuan Bin Che Mohamad Som, Ahmad Jazlan Bin Jamil, and Syahrol Bin Zamzuri from UiTM won the DreamCatcher Best Demo Video Award under supervision of Dr. Wan Fazlida Hanim, Dr Zainiharyati Zain, and Dr Umi Marshida Hamid with project entitled "Electrochemical Biosensing Measurement System For Cancer Gene Detection".

News Release:
Ignite the Innovative Thinkers - Bernama
Just Exhale - New Straits Times
Simulator UTHM tarik perhatian juri - Sinar Harian


Altera Track

Prize
Details
First
University: UTM
Project title: FPGA Implementation on Hearing Protection Device (HPD)
Team members:
Mohammad Faiz Bin Mokhtar Kamal, Deric Wong Soon Ang
Advisor: Dr. Jasmine Hau Yuan Wen, Dr. Tang Howe Hing
Second
University: USM
Project title: Low Cost Solution of Embedded Real-Time Control Communication System for Robotics
Team members:
Ho Kar Hwai, Jacky Yong Tung Kiet, Lee Kong Lam
Advisor: Mohamad Khairi Ishak
Third
University: Southern University College
Project title: Malaysian Sign Language (KTBM) Translator and Educational Courseware Module
Team members:
Chen Choon Yong, Ler Jia Hao, Ooi Li Hong
Advisor: Ms. Eng Pei Chee
Consolation
University: UniMAP
Project title: Machine Vision for String Detection System on FPGA
Team members:
Teo Sje Yin
Advisor: Dr. Phak Len a/l Eh Kan
Consolation
University: USM
Project title: Hardware Efficient Advanced Encryption Standard (AES) Co-Processor for IoT Devices
Team members:
Ung Shen Jie
Advisor: Dr. Zulfiqar Ali Abd. Aziz

Intel Track

Prize
Details
First
University: Swinburne
Project title: NFC-based Intelligent Parking System Utilizing Smartphones with Parking Lot Monitoring (InstantPark)
Team members:
Matthew Chai Min Enn, Desmond Chin Chung Choon, Janan Ezekiel Wong Huai En
Advisor: Dr. Chua Hong Siang
Second
University: Swinburne
Project title: Autonomous Oil Palm Loose Fruits Collector
Team members:
Lim Hong Jian, Aylwin Chai Bing Chun, Wong Yeng Liong
Advisor: Dr. Hudyjaya Siswoyo Jo
Third
University: USM
Project title: IoT-based Healthcare Monitoring System
Team members:
Tiong Reng Xian, Kong Xin Ping, Koh Suet Min
Advisor: Dr. Zaini Abdul Halim
Consolation
University: UTAR (Sg Long)
Project title: Co-operative Wireless Traffic Light System
Team members:
Chong Hon Fong
Advisor: Danny Ng Wee Kiat
Consolation
University: UiTM
Project title: Wearable Healthcare with Smart Monitoring System
Team members:
Mohamad Amirul Hafiz bin Mohd Zahli, Nuraini binti Kamarudin, Nor Zuraida binti Marzuki
Advisor:  Dr Ahmad Ihsan Mohd Yassin

Keysight Track

Prize
Details
First
University: UiTM
Project title: Electrochemical Biosensing Measurement System for Cancer Gene Detection
Team members:
Ahmad Safuan Bin Che Mohamad Som, Ahmad Jazlan Bin Jamil, Syahrol Bin Zamzuri
Advisor: Dr. Wan Fazlida Hanim, Dr Zainiharyati Zain, Dr Umi Marshida Hamid
Second
University: UMP
Project title: IoT: Smart Car Monitoring System (Vehicle After Crash Alert)
Team members:
Muhammad Khairul Nizam Ishak
Advisor: Dr. Ayib Rosdi Bin Zainun
Third
University: UTeM
Project title: Classification of Electrical Appliances Based on Starting Transient Using A.I. Methods
Team members:
Ong Sze Mun
Advisor: Tarmizi bin Ahmad Izzuddin
Consolation
University: UniMAP
Project title: Failure Analysis on Probe Pins of a Microprocessor & Development of a Test Module to Detect the Failure
Team members:
Tang Li Wern
Advisor: Capt. Dr. Vithyacharan Retnasamy (R.Charan)
Consolation
University: UniMAP
Project title: A Robust Wearable Antenna System for Search and Rescue Applications
Team members:
Muhamad Ameerul Fikrey Bin Fauzi
Advisor: Soh Ping Jack

MathWorks Track

Prize
Details
First
University: USM
Project title: Development of Network based Surveillance Module (NBSM) for the wild
Team members:
Tan Ting Feng, Fow Jun Ee
Advisor: Dr. Yen Kin Sam, Dr. Teoh Soo Siang
Second
University: USM
Project title: Dendritic Cell Classification Imaging System (DCCIS)
Team members:
Lim Yen Ruen, Lee En Sheng, Oh Hai Seng
Advisor: Assoc Prof Dr Nor Ashidi Mat-Isa
Third
University: USM
Project title: Optimizing Surveillance Protocols Using Unmanned Aerial System in Forest
Team members:
Hoe Yew Hock, How Yong Guan
Advisor: Dr Ahmad Faizul Hawary
Consolation
University: UTeM
Project title: Classification of Myoelectric Signal for Underactuated Prosthesis Hand Motion Control
Team members:
Lee Su Wing, Loh Kok Yong
Advisor: Soo Yew Guan
Consolation
University: UTeM
Project title: Development of Pneumatic Muscle Actuator based Rehabilitation Device for Locomotor Training
Team members:
Chan Chun Yuan, Lee Chee Keen
Advisor: Dr. Chong Shin Horng

Microsoft Track

Prize
Details
First
University: UTM
Project title: INNOVABOARD (Compact Body Balance Training Device)
Team members:
Muhammad Najib Bin Adullah, Muhammad Nooralif Bin Darsim, and Muhammad Farhan Bin Mustar
Advisor: Dr Yeong Che Fai
Second
University: UiTM
Project title: Ketobetix Personal Healthcare Monitoring System
Team members:
Nur Shima Binti Abdul Aziz, Mohd Amin Khusyairi Bin Othman, Nur Alya Binti Ahmad
Advisor: Ruhani Ab. Rahman
Third
University: Swinburne
Project title: Mobility and Navigation Aid for the Visually Impaired
Team members:
Daniel Vong Wei Liang, Stella Vong Wei Jing
Advisor: Dr Almon Chai
Consolation
University: UKM
Project title: Development of Automated Triage System For Emergency Medical Services
Team members:
Chong Hao Ann, Ng Ai Lee
Advisor: Dr. Gan Kok Beng
Consolation
University: UTM
Project title: Advanced Recycling Machine (ARM)
Team members:
Bong Yu Liang, Kelvin Ling Chia Hiik, Ho Chun Yeen
Advisor: Dr. Abdul Rashid Bin Husain

Motorola Solutions Track

Prize
Details
First
University: UniMAP
Project title: Development of a Health Monitoring Vest for the Elderly
Team members:
Muhammad Adam Bin Hamidon
Advisor: Dr. Soh Ping Jack
Second
University: INTI
Project title: Intelligent Data Mining & Vehicle Ecosystem with Big Data Analysis through IoT Gateway Framework
Team members:
Leong Chun Kit, Lim Sit Liang, Koh Jia Hua
Advisor: Ms. Shalyn Lim
Third
University: UTHM
Project title: Real-Time Bus Location and Arrival Information
Team members:
Benjamin Low Yen On, Hafizah Bt. Harun
Advisor: Dr. Samsul Haimi Bin Dahlan
Consolation
University: UniMAP
Project title: Indoor Positioning Tracking with Biosensor for Vitals Monitoring Application System
Team members:
Lok Kok Chao, Wong Joanne
Advisor: Dr. Sanna Taking, Dr. Asral Bahari Jambek
Consolation
University: UTHM
Project title: Recycle Bin Notification System and Location Mapping
Team members:
Nur Shilla Bt Obin, Nur Farezan Bt Bt Mohammed Suhaimi, Azizul Bin Abd. Aziz
Advisor: Mohd Helmy Bin Abd Wahab

NI Track

Prize
Details
First
University: UTeM
Project title: Development and Analysis of Head Tracking System for Robotic Wheelchair Control
Team members:
Vincent Yap Kinn Sheng, Lim Wei Kent
Advisor: Tarmizi Bin Ahmad Izzuddin
Second
University: UTHM
Project title: High-Performance and Low-Injury Real-Time Monitoring Systems for Rowing
Team members:
Muhammad Syafuan Bin Safiee
Advisor: Dr Afandi Bin Ahmad
Third
University: USM
Project title: Upcycling Coffee Grounds & Tea Leaves with Automated Mushroom Cultivation System, AMCS
Team members:
Vincent Ong Boon Keong
Advisor: Dr. Khoo Bee Ee
Consolation
University: UiTM
Project title: Smart Shoe for Recreational Activities
Team members:
Muhammad Iqbal Bin Mohd Ali, Muhammad Anis Aizzat Bin Abdul Aziz, Mohamad Fairus Bin Ismail
Advisor: Assoc. Prof. Ir. Dr. Muhammad Azmi Bin Ayub
Consolation
University: Swinburne
Project title: Reverse Vending Machine
Team members:
Dominic Ting Fu Rong, Tan Yong Jia
Advisor: Dr. Hudyjaya Siswoyo Jo

SilTerra/CEDEC Track

Prize
Details
First
University: UTeM
Project title: Design and Development of a Low Power Compact Integrated Processor of an Embedded System
Team members:
Sam Seng Yang
Advisor: Dr. Wong Yan Chiew
Second
University: UniMAP
Project title: Design and Fabrication of DC High Voltage Low Current Power Supply Module
Team members:
Lim Yee Wan
Advisor: Prof. Sudhanshu Shekhar Jamuar
Third
University: UniMAP
Project title: Design of Interface Chip for LED Driver for Low Power Consumption
Team members:
Ching Fum Ming, Lee Sin Huan, Tan Cui Yee
Advisor: Prof. Sudhanshu Shekhar Jamuar
Consolation
University: UPM
Project title: Automated Cell Library Creation for Extreme Energy Efficient IoT Devices (ExCellEnt)
Team members:
Lim Sze Huang, Nor Saadah Binti Musa, Siti Rahimah Bt Ahmad Shahifol Bahri
Advisor: Dr Fakhrul Zaman Rokhani
Consolation
University: UTeM
Project title: Energy Scavenging for Mobile and Wireless Devices Using an Adaptive Power Management System
Team members:
Ang Wei Pin
Advisor: Dr. Wong Yan Chiew

ViTrox Track

Prize
Details
First
University: Curtin
Project title: Camera Based Solar Tracking System
Team members:
Jason Ha Heng Teck, David Ha Heng Lee, Jonathan Phang Then Sien
Advisor: Assoc. Prof. Dr. Chinnasamy Palanichamy
Second
University: Swinburne
Project title: Vision Based Driving Assistance System: The Third Eye
Team members:
Wee Kuan Howe, Kenneth Lai Jian Yan
Advisor: Chua Hong Siang
Third
University: USM
Project title: Bird's Nest Inspection System Using Machine Vision
Team members:
Ong Xuan Zhi, Lim Qian Wen, Lee Jia Haw
Advisor: Dr. Yen Kin Sam
Consolation
University: UPM
Project title: Automated Diabetic Retinopathy Classification System
Team members:
Nur Faten Munirah bt. Mahfudz, Zainab Awatif Omar, Nooryani bt Abdul Salim
Advisor: Dr. Marsyita Hanafi
Consolation
University: UTAR (Sg Long)
Project title: Detecting Abnormal Cholesterol Level Using Iris Recognition Algorithm
Team members:
Tan Yi Chun, Leong Chee Yong, Sia Seng Chee
Advisor: See Yuen Chark

Design Challenges
Prize
Details
Sime Darby
University: Swinburne
Project title: Autonomous Oil Palm Loose Fruits Collector
Team members:
Lim Hong Jian, Aylwin Chai Bing Chun, Wong Yeng Liong
Advisor: Dr. Hudyjaya Siswoyo Jo
Telekom Malaysia
University: USM
Project title: IoT-based Healthcare Monitoring System
Team members:
Tiong Reng Xian, Kong Xin Ping, Koh Suet Min
Advisor: Dr. Zaini Abdul Halim
WCS Malaysia
University: USM
Project title: Development of Network based Surveillance Module (NBSM) for the wild
Team members:
Tan Ting Feng, Fow Jun Ee
Advisor: Dr. Yen Kin Sam, Dr. Teoh Soo Siang

MDEC IoT Awards
Prize
Details
First
University: Swinburne
Project title: NFC-based Intelligent Parking System Utilizing Smartphones with Parking Lot Monitoring (InstantPark)
Team members:
Matthew Chai Min Enn, Desmond Chin Chung Choon, Janan Ezekiel Wong Huai En
Advisor: Dr. Chua Hong Siang
Second
University: Swinburne
Project title: Mobility and Navigation Aid for the Visually Impaired
Team members:
Daniel Vong Wei Liang, Stella Vong Wei Jing
Advisor: Dr Almon Chai
Third
University: UiTM
Project title: Ketobetix Personal Healthcare Monitoring System
Team members:
Nur Shima Binti Abdul Aziz, Mohd Amin Khusyairi Bin Othman, Nur Alya Binti Ahmad
Advisor: Ruhani Ab. Rahman 

Innovate Malaysia Startup Pre-Accelerator Winners
University: UTM
Project title: Monji Recycle Machine
Team members:
Bong Yu Liang, Liew Tian Chin
University: USM
Project title: Automated Mushroom Cultivation System
Team members:
Vincent Ong Boon Keong, Soh Yan Ying
University: USM
Project title: Hybrid UAV
Team members:
How Yong Guan
University: Swinburne
Project title: Bawa
Team members:
Daniel Vong Wei Liang, Stella Vong Wei Jing
University: UMP
Project title: Findme
Team members:
Muhammad Khairul Nizam Ishak


 Enquiry: innovate@dreamcatcher.asia Home | Competition | Platform | Design Resources | Online Register | FAQs | Login